Držme sa teórie, že pri zákroku policajta ste pred ním nefajčili. Odvoláte sa na paragraf § 89 a odmietnete. Môže Vás následne predviesť na policajnú stanicu, aj keď nemáte žiaden záznam ?

 

ODPOVEĎ

Ak policajt prehlási, že cíti marihuanu, môžete mu odpovedať, že vy žiadnu necítite.

Pre posúdenie celej veci by však bolo rozhodujúce, či policajt voči vám vykonáva služobný zákrok oprávnene v súlade so zákonom č. 171/1993 o Policajnom zbore.

Služobný zákrok je podľa § 9 ods. 3 zákona o Policajnom zbore zákonom ustanovená a v jeho medziach vykonávaná činnosť policajta, pri ktorom sa bezprostredne zasahuje do základných práv a slobôd osoby. Bezdôvodné zastavenie a prehľadanie občana by teda boli zásahom do jeho ústavou garantovaných práv a slobôd.

Práve kvôli tomu, že služobný zákrok zasahuje do oblasti ústavou garantovaných práv a slobôd jednotlivca, nemôže ho policajt vykonať kedykoľvek a podľa voľnej úvahy. § 9 ods. 1 zákona o Policajnom zbore policajtovi v službe jednoznačne ukladá povinnosť v medziach tohto zákona vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok, alebo je dôvodné podozrenie z ich páchania. Tým je vymedzená zákonná dôvodnosť služobného zákroku. V inom prípade vás nemôže žiadnym spôsobom obmedzovať.

zdroj : www.matepravo.sk

Neprehliadni možnosť pridať sa a sledovať naše ďalšie fanpage

WeedTube – každý deň najzaujímavejšie videá zo sveta konope.

 Ganjamánia – nepotrebuje komentár.

420 Hot Girls – poteš svoje oko každý deň nové nádherné pipiny, ktoré milujú weed.

Priznania zhúlených – sleduj, alebo pridaj svoje zhúlené priznanie aj ty.