Medzi fajčiarmi marihuany si získava obrovskú popularitu jav zvaný vaporizácia. V našom článku sa dozviete základné fakty o tejto téme a o zariadeniach, ktoré na ňu slúžia, teda vaporizéroch. Taktiež si vysvetlíme, prečo je vaporizovanie lepšie ako fajčenie, a aké sú jeho výhody v porovnaní s tradičnejšími metódami spotreby sušiny.

 

Vaporizácia marihuany je pomerne nový fenomén – jej korene siahajú do 90. rokov 21. storočia, boom ale zažíva od začiatku druhej dekády tohto tisícročia. V USA je vaporizácia nesmierne populárna – až natoľko, že začína postupne vytláčať tradičné fajčenie. Čo je teda vaporizácia a odkiaľ sa berie jej veľká obľúbenosť?

Vaporizácia – základné informácie

Aby sme zbytočne nezabiehali do detailov, vaporizácia je založená na vyparovaní kanabinoidov z marihuany (teda látok zodpovedných za jej psychoaktívne účinky), avšak bez toho, aby došlo k jej spaľovaniu. To je možné, ak sa uplatní príslušná teplota – musí spadať do rozpätia 180-230 °C. Pri nižšej teplote sa kanabinoidy účinne neodparia, pri vyššej môže zase sušina vzplanúť. Ak sa však teplota udrží v rozmedzí 180-230 °C, bude užívateľ namiesto klasického dymu vdychovať iba paru obsahujúcu kanabinoidy zbavenú dechtových látok a všetkých toxínov, ktoré sa uvoľňujú pri bežnom fajčení. Nie je totiž pravda, že fajčenie marihuany nie je škodlivé – pre naše dýchacie cesty je toxický každý druh dymu, pričom fajčenie marihuany spôsobuje vznik patologické dôsledky pre naše dýchacie cesty, ako napr. fajčiarsky kašeľ, vykašliavanie hlienu, sipot na prieduškách či vážne ochorenia, ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Pri spaľovaní sa uvoľňujú aj mnohé rakovinotvorné a jedovaté zlúčeniny. Fajčenie marihuany teda nie je v žiadnom prípade zdravé, dokonca ani ak sa nekombinuje s tabakom. Vaporizácia umožňuje vyhnúť sa všetkým týmto problémom, pretože jej výsledkom nie je škodlivý dym pre naše dýchacie cesty, ale neškodná, netoxická a jemná pára. Priaznivý vplyv prechodu z fajčenia na vaporizáciu bol potvrdený mnohými nezávislými vedeckými prieskumami – všetky negatívne príznaky objavujúce sa pri fajčení zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov po presedlaní na vaporizáciu.

Pomocou bežného príslušenstva na fajčenie nedokážeme sušinu ohriať tak, aby sme regulovali teplotu a nedošlo k vzplanutiu. Potrebujeme na to vaporizér (z angl. vaporizer), teda zariadenie slúžiace na nahriatie sušiny na príslušnú teplotu, čo umožní odparovanie kanabinoidov, ktoré obsahuje. Existuje veľa rôznych typov vaporizérov – môže ísť o rozmerné stacionárne zariadenia (vyžadujúce stály prístup k elektrickej zásuvke), ako aj malé a diskrétne prenosné vaporizéry, ktoré sa bez problémov zmestia do vrecka alebo dámskej kabelky, pričom výzorom pripomínajú elektronické cigarety, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej popularite. Na VapeFully je teraz dostupná asi stovka rozmanitých modelov vaporizérov, oplatí sa preto pri ich nákupe využiť poradenstvo od odborníka, ktorý vám pomôže vybrať si zariadenie podľa vašich potrieb. Pri výbere príslušného modelu sú veľmi užitočné aj recenzie vaporizérov – na internete môžete nájsť veľa textov a videí po anglicky a v poslednom čase aj v našom rodnom jazyku.

Vaporizácia vs. fajčenie

Vyššie uvedené zdravotné prínosy vyplývajúce z prechodu na vaporizáciu sú vedecky potvrdená skutočnosť. Preto vaporizáciu označujú lekári ako najlepšiu (zo zdravotného hľadiska) formu spotreby marihuany. Avšak zdravotné dôvody nie sú jedinou prednosťou vaporizácie v porovnaní s fajčením. Čo ešte spôsobuje, že je vaporizácia lepšie riešenie?

V prvom rade je to nesmierna efektivita vaporizácie. Pri fajčení väčšiu časť marihuany premrháme, pretože náš organizmus dokáže prijať len asi 20% kanabinoidov nachádzajúcich sa v sušine – zvyšok podľahne tzv. pyrolýze, teda zničeniu v dôsledku privysokej teploty, ktorá vzniká pri fajčení. Pri vaporizácii k pyrolýze nedochádza, a preto je možné prijať až 80% kanabinoidov zo sušiny. Zvyšných 20% zase môžeme spotrebovať využitím odparenej sušiny, napríklad pri pečení na marihuanovom základe. Vyššia efektivita vaporizácie predstavuje obrovské úspory – ak používame kvalitný vaporizér, dávkovanie 0,2 gramu prinesie oveľa silnejšie účinky ako vyfajčenie 0,5 gramu, napr. v podobe jointu. V dôsledku toho výrazne klesne spotreba sušiny aj výdavky na marihuanu, vďaka čomu sa nákup vaporizéra vráti najneskôr za niekoľko mesiacov.

Zdravotné aj finančné hľadisko sú čisto praktické záležitosti, vaporizácia by si ale nezískala takú obrovskú popularitu, keby nebola príjemnejšia ako bežné fajčenie. A naozaj, vaporizácia je oveľa príjemnejšia ako fajčenie – naše dýchacie cesty nedráždi horúci dym, ale nám para z vaporizéra umožňuje užívať si skutočnú chuť a vôňu byliniek, a nie chuť a zápach spáleniny. Nie je to len tak, že sa väčšina ľudí, ktorí si raz vyskúšajú kvalitný vaporizér, už nechce vrátiť k tradičnému fajčeniu.

Vaporizácia je taktiež oveľa diskrétnejšia forma spotreby, čo je obzvlášť dôležité v podmienkach zákazu – vôňa pary je výrazne menej intenzívna ako dym, taktiež nepretrváva v miestnosti, nepreniká pod dverami k susedom, nevniká do oblečenia a nábytku. Dokonca aj v uzavretých priestoroch bez akéhokoľvek vetrania sa vôňa, ktorá vznikla pri vaporizácii, vytratí za niekoľko minút. Na čerstvom vzduchu zase nebude človek stojaci od nás ďalej ako dva metre schopný nič cítiť. O výhodách takejto diskrétnosti snáď nemusíme nikoho presviedčať.

To všetko spôsobuje, že je vaporizácia „fajčenie vymyslené nanovo”, aj keď technicky to fajčenie vlastne nie je, umožňuje si užívať pôsobenie marihuany, lenže bez ohrozenia zdravia a priťahovania neželanej pozornosti ostatných. Je taktiež oveľa príjemnejšia a v peňaženke užívateľa zostane oveľa viac. Vaporizácia teda vyzerá ako úžasná vec a naozaj taká je.

Vaporizér musí mať vhodnú kvalitu

Žiaľ ako pri každej inak skvelej novinke, vždy sa nájde niekto, kto sa rozhodne si na novej módnej vlne zarobiť neveľmi poctivým spôsobom. V oblasti vaporizácie jej obrovská popularita spôsobila zaplavenie trhu „vaporizérmi” s veľmi nízkou kvalitou, ako napr. Snoop Dogg G Pen alebo Titan 2 Hebe, ktoré nízkou cenou lákajú horšie situovaných užívateľov marihuany, ktorí si chcú vaporizáciu vyskúšať. Určite neodporúčame tento typ „vynálezov”, pretože nielen, že neprinesú zážitky na potrebnej úrovni, ale dokonca môžu byť aj nebezpečné pre zdravie kvôli najlacnejším materiálom použitým na ich výrobu, ktoré často nie sú odolné voči pôsobeniu vysokých teplôt vznikajúcich pri vaporizácii. Nanešťastie sú tieto zariadenia s najnižšou kvalitou obľúbené kvôli nízkej cene a mnohým obchodom, ktoré ich predávajú. Pravý, značkový vaporizér predstavuje výdavok minimálne pár stoviek eur, avšak vďaka vyššie uvedenej obrovskej efektivite vaporizácie sa takáto investícia rýchlo vráti. Na vaporizéri sa jednoducho neoplatí šetriť – to pripúšťajú všetci, ktorí zbytočne vyhodili peniaze na prístroj s nízkou kvalitou, kým okúsili naozajstnú vaporizáciu. Medzi slovenskými obchodmi s vaporizérmi je treba spomenúť VapeFully – je to príklad jedného z hŕstky obchodov, ktoré skrátka zariadenia s nízkou kvalitou nepredávajú. Neskúsenejší užívatelia si tu teda môžu svoj prvý vaporizér kúpiť bez premýšľania, či spĺňa základné bezpečnostné požiadavky.

Budúcnosť marihuany?

Vaporizácia je budúcnosť marihuany – o tom netreba nikoho presviedčať v USA, kde vaporizácia láme všakovaké rekordy popularity. Je otázkou času, kým sa stane rovnako obľúbená v Európe. Výhod vaporizácie je tak veľa, že v podstate všetky logické argumenty hovoria v prospech zanechania klasického dymu a nahradenia ho voňavou parou z vaporizéra.