Vaporizéry sú na našom trhu dostupné už zopár rokov, ale fanúšikovia trávy o nich stále veľmi veľa nevedia. V tomto článku vám predstavíme spôsoby fajčenia marihuany a klady a zápory každého prístupu.

 

Podľa názoru veľkej časti užívateľov sa väčšina vaporizérov nehodí na inhalovanie marihuanovej sušiny, iba na špeciálne liquidy z THC, ktoré sú veľmi populárne v krajinách ako USA či Kanada. Je to mýtus. Tieto druhy liquidov sú určené pre elektronické cigarety, avšak vaporizéry slúžia na vaporizáciu sušiny alebo dabov, teda koncentrátov marihuany. Aj mnohé vaporizéry na sušinu disponujú špeciálnymi vložkami, ktoré umožňujú vaporizáciu koncentrátov, existuje aj možnosť vložiť malé množstvo koncentrátu medzi dve vrstvy sušiny. Treba však podotknúť, že koncentráty nedostať len v lekárňach v USA – dajú sa pomerne ľahko pripraviť aj doma vlastnými silami.

Vaporizéry určené na sušinu

Vaporizéry na sušinu sú najpopulárnejšie, predovšetkým kvôli tomu, že je najviac dostupná samotná sušina. Pre fanúšikov obyčajnej trávy je to najvýhodnejšie riešenie. Takéto zariadenia sa veľmi jednoducho používajú, keďže sušinu netreba nijako spracovávať, stačí ju len dosť najemno pomlieť v mlynčeku. Sušina sa potom vloží do ohrievacej komory a po dosiahnutí nastavenej teploty môžete inhalovať.

Nesmiernou výhodou vaporizérov tohto druhu je pôžitok pre chuť a čuch. Ak nie ste stúpenci tabaku, budete nadšení – chuť pary z vaporizéra je stokrát lepšia ako chuť dymu z jointu s tabakom. Je dokonca oveľa chutnejšia ako marihuana fajčená bez prímesi tabaku! Dôležitým prínosom je aj diskrétnosť – vaporizéry nevytvárajú dym, iba paru, ktorej vôňa sa veľmi rýchlo stráca a je oveľa menej intenzívna. Navyše fajčená cigareta horí celý čas, pričom vydáva ešte viac zápachu, čo sa pri vaporizéroch nestáva – arómu zacítite iba pri vdychovaní pary. Pri klasickom fajčení sa podstatná časť THC zničí kvôli vysokej teplote, pri vaporizácii k tomuto javu taktiež nedochádza, preto je táto forma úspornejšia a efektívnejšia ako fajčenie.

Vaporizácia je najzdravšia metóda, ako môžete spotrebovať marihuanu. V prvom rade pri nej nedochádza k horeniu, takže ani vylučovaniu dechtových a rakovinotvorných látok. Všetky existujúce vedecké štúdie potvrdzujú, že vaporizácia je neporovnateľne zdravšia ako fajčenie bez ohľadu na to, či používame jointy, fajku či vodnú fajku (bongo). Určite najpríjemnejšia kombinácia je vaporizér s vodným filtrom – toto riešenie ochladzuje a zahusťuje paru, a preto inhalácia prináša ešte väčší pôžitok.

Pri porovnaní s vaporizérmi na koncentráty je jasná nevýhoda modelov určených na sušinu dosť dlhý čas potrebný na vykonanie inhalácie (niekoľko minút) a skutočnosť, že sušina bude vždy mať menej intenzívny účinok ako koncentrát. Jednoduchosť inhalácie je teda vykúpená tým, že trvá niekoľko minút – podobne ako fajčenie jointa. Riešenie, ktoré skracuje čas potrebný na vyparovanie marihuany, sú tzv. vaporizéry on-demand, ktoré sa nahrejú za pár sekúnd a umožnia niekoľko rýchlych ťahov v krátkom čase. Účinok sušiny ale bude aj tak menší ako pri koncentrátoch. Má to ale aj výhody – užívateľ má vo vlastných rukách to, aký stav pri vaporizácii dosiahne. Pri koncentrátoch, vzhľadom k ich silnému účinku, sa môžeme cítiť po pár ťahoch omámení viac, ako je nám milé, čo nie je vždy najpríjemnejšie.

“Najlepšie dostupné vaporizéry na sušinu v súčasnosti sú PAX 3 (model s desaťročnou zárukou), Mighty, DaVinci IQ a AirVapeXS. Z modelov on-demand stoja za pozornosť Magic Flight Launch Box a Firefly 2” vraví Peter Horváth z e-shopu VapeFully.

Vaporizéry na e-liquid

Zariadenia z tejto skupiny v skutočnosti nie sú naozajstné vaporizéry, ale normálne elektronické cigarety, do ktorých sa namiesto obyčajného e-liquidu zo stánku dáva e-liquid s obsahom kanabinoidov. Tieto liquidy sa dajú kúpiť v lekárňach alebo obchodoch v krajinách, kde je marihuana legálna, v ostatných krajinách si užívatelia môžu pomerne ľahko vytvoriť z THC vlastný e-liquid – na internete nájdeme dostatok návodov v angličtine, ktoré poskytnú presné pokyny, ako to urobiť. “Takéto liquidy sa obvykle vyznačujú veľmi silným účinkom a umožňujú veľmi diskrétnu inhaláciu. Nedajú sa však používať vo vaporizéroch na sušinu či koncentráty” – dodáva Peter Horváth, odborník z VapeFully.com/sk.

Vaporizéry na koncentráty

Koncentráty alebo skrátka daby sú nasýtené výťažky z marihuany. Môžu mať veľa podôb: kvapalnú (honey oil), voskovú (wax, badder, rosin) či pevnú (shatter, crumble). Tieto látky sú teraz nesmierne populárne v USA a Kanade, ale dostali sa do módy aj v Západnej Európe a v súčasnosti začínajú byť koncentráty obľúbené aj na Slovensku. Niet sa vlastne čomu čudovať – ide o veľmi silné látky (koncentrácia THC môže dosiahnuť až 90%, v porovnaní s 20-25% v najsilnejších druhoch sušiny), vďaka čomu dokážu aj dlhoroční veteráni pri inhalácii týchto látok prežívať nesmierne silné účinky. Okrem toho stačia 2-3 ťahy a želaný efekt (teda silné omámenie) sa dostaví neobyčajne rýchlo. Takéto koncentráty sa dajú pomerne ľahko pripraviť aj v domácich podmienkach – dá sa použiť bután alebo tzv. bezrozpúšťadlová metóda. V prvom prípade sa cez sušinu nechá prúdiť bután, ktorý z nej vytiahne kanabinoidy. Získame tak zlatistý olejček, ktorý podľa použitej techniky nadobudne jednu z vyššie uvedených podôb. Nie je to však veľmi bezpečná metóda pre neskúsených užívateľov, pretože môže dosť ľahko dôjsť k výbuchu plynu. Oveľa jednoduchší, a hlavne bezpečnejší spôsob je tzv. rosin tech, teda metóda, pri ktorej sa pomocou rovnačky a kúsku  pergamenu (alebo špeciálneho lisu  Tarik+Rosin T-Rex) zo sušiny vytlačí živica, ktorú obsahuje. Výroba rosin pomocou rovnačky má ale dosť veľa nedostatkov, z ktorých najväčší je problém s ovládaním teploty. Práve v tomto prípade pomôže Tarik+Rosin T-Rex – manuálny lis s neveľkými rozmermi, ktorý umožní za pár minút vyrobiť vysoko kvalitný koncentrát rosin.

Koncentráty sú okrem silného pôsobenia aj veľmi chutné a voňavé, čo je zásluha celého spektra terpénov, ktoré obsahujú. Koncentráty sa nehodia na klasické fajčenie – aj keď to je teoreticky možné, je to zbytočné márnenie materiálu, pretože sa pri vysokej teplote zničí drvivá väčšina THC. Koncentráty sa dajú používať v špeciálne navrhnutých fajkách na tento účel, ktoré sú upravené na vaporizéry (tzv. dab rig), elektronických vaporizéroch s vodným filtrom (e-nail) a veľmi malých vaporizéroch s tvarom pera, ktoré výzorom pripomínajú obyčajné elektronické cigarety (vape pen). Existujú aj modely určené na sušinu, ktoré si dobre poradia aj s koncentrátmi. Jedným z lacnejších zariadení tohto druhu je Storm Vaporizér, výborne sa s nimi popasujú aj vyššie spomenuté vaporizéry PAX 3 či Firefly 2. V najbližších rokoch popularita koncentrátov u nás dramaticky narastie – veď uvidíte!